Pierwsza pomoc cukrzyca
Co to jest cukrzyca?
Cukrzyca to choroba metaboliczna objawiająca się podwyższonym poziomem cukru we krwi. W zależności od typu cukrzycy, jej przyczyną może być niszczenie przez organizm komórek trzustki produkujących insuline lub nabyta insulinooporność komórek naszego organizmu.
Hiperglikemia
Hiperglikemia- przyczyny
Hiperglikemia, czyli nadmiernie podwyższony poziom glukozy we krwi, może wystąpić u osoby chorej na cukrzyce w następujących sytuacjach:
-nadmierny wysiłek fizyczny
-przyjecie zbyt małej dawki insuliny
-pominięta przez chorego dawka insuliny
Objawy hiperglikemii
Najczęstsze objawy hiperglikemii to:
-przyspieszone tętno
-charakterystyczny zapach acetonu z ust
-wysuszone śluzówki, język oraz skóra
-utrata przytomności
Hiperglikemia-pierwsza pomoc
Jeśli poszkodowany jest przytomny i wiemy, że jest cukrzykiem w pierwszej kolejności należy zapytać go czy danego dnia jadł i brał swoje leki.
Jeśli osoba jest nieprzytomny, należy zwrócić uwage na omówione w tym artykule objawy hiper- i hipoglikemii oraz sprawdzić czy na ręce poszkodowanego nie ma specjalnej opaski informującej o cukrzycy.
Jeśli potwierdzimy, że pacjent doznał hiperglikemii powinniśmy zadzwonić po karetkę, jeśli pacjent jest nieprzytomny to trzeba ułożyć go w pozycji bocznej i okryć aby uniknąć wychłodzenia organizmu.
Należy pamiętać, że jeśli pacjent zapomniał o swojej dawce insuliny, możemy mu ją podać tylko i wyłącznie kiedy jest przytomny oraz sam potwierdził że zapomniał o wzięciu leku. W żadnym wypadku nie można tego robić w przypadku braku stuprocentowej pewności, ponieważ można poważnie zaszkodzić choremu.
Hipoglikemia
Hipoglikemia- przyczyny
Przyczynami hipoglikemii, czyli nadmiernie obniżonego poziomu cukru we krwi u cukrzyka mogą być:
-nie zjedzenie posiłku
-przyjęcie zbyt dużej dawki insuliny
Hipoglikemia- objawy
Objawy niedocukrzenia w cukrzycy:
-ogólne osłabienie organizmu (mogące objawiać się drżeniem mięśni)
-zawroty głowy
-głód
-przyspieszony oddech i tętno
-utrata przytomności
Hipoglikemia-pierwsza pomoc
Jeśli poszkodowany jest przytomny i wiemy, że jest cukrzykiem w pierwszej kolejności należy zapytać go czy danego dnia jadł i brał swoje leki.
Gdy osoba jest nieprzytomna, należy zwrócić uwagę na omówione w tym artykule objawy hiper- i hipoglikemii oraz sprawdzić czy na ręce poszkodowanego nie ma specjalnej opaski informującej o cukrzycy.
W przypadku potwierdzenia hipoglikemii, gdy pacjent jest przytomny należy mu podać szybko wchłaniające się cukry proste- cukier rozpuszczony w wodzie, cukierka lub słodki napój. Po upłynięciu 40 minut- godziny można zmierzyć choremu poziom cukru we krwi.
Jeśli chory jest nieprzytomny, należy postępować tak samo jak w przypadku hiperglikemii-wezwać pogotowie, ułożyć go w pozycji bocznej oraz okryć go żeby uniknąć wychłodzenia.
Jak odróżnić pijanego od cukrzyka?
Z uwagi na podobieństwo niektórych objawów (nieprzytomność, chwiejne kroki, zdezorientowanie) hiperglikemia jest często mylona ze stanem nietrzeźwości. W takim wypadku należy zwrócić uwagę na 2 istotne elementy:
-charakterystyczny zapach acetonu z ust
-należy sprawdzić czy dana osoba nie ma na ręce wspomnianej już bransoletki informującej o tym, że jest cukrzykiem
W przypadku braku pewności zawsze lepiej zadzwonić po pogotowie niż zostawić nieprzytomną osobę samą sobie, szczególnie w porze zimowej gdy grozi jej zamarznięcie.
Nie ma jeszcze żadnego komentarza, bądź pierwszy!